joomla templates top joomla templates template joomla

Zapis czatu z Prezydentem

katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice sport

alt Krystian: Panie Prezydencie przed nami wybory - w prasie czytałem, że w debatach lekceważy Pan kandydatów czy to prawda?

Prezydent Piotr Uszok: Absolutnie się z tym nie zgadzam, moim zdaniem to kontrkandydaci lekceważą mieszkańców ponieważ na zadawane pytania mówią bardzo mało konkretnie i ogólnikowo.


Kaskader: Panie Prezydencie, jak ocenia Pan swoje szanse na wygraną w najbliższych wyborach?

Prezydent Piotr Uszok: Bardzo wysoko oceniam moje szanse w nadchodzących wyborach. Wynika to z dostępnych analiz oraz nominacji do drugiego etapu ESK.

Kassandra2809: W związku z tematem Europejskiego Tygodnia demokracji Lokalnej chciałabym się dowiedzieć jakie działania proekologiczne zamierza Pan podjąć w kolejnej kadencji Pana Prezydentury ?

Prezydent Piotr Uszok: Pragnę poinformować, że kilka tygodni temu podpisałem umowę na kompleksową modernizację gospodarki wodno- ściekowej o wartości prawie 400 mln złotych. Zadanie to będzie dofinansowane środkami z UE o wartości 200 mln złotych. Prace budowlane w niektórych dzielnicach już się rozpoczęły. W najbliższej kadencji pragnę zainicjować budowę lokalnych miniparków w oparciu o środki miasta, ale z zaangażowaniem społeczności lokalnych w utrzymaniu tych obiektów.


Kaskader: Często jednak obserwujemy taki trend w wyborach prezydenckich czy do Sejmu i Senatu, że kandydat w sondażach ma duże poparcie, a w wyborach ono już znacząco spadło. czy nie obawia się Pan takiej sytuacji w Katowicach?

Prezydent Piotr Uszok: Podczas każdych wyborów do wyników sondaży podchodzę z pokorą ponieważ ostateczny wynik może różnić się od wyników sondaży. Tak było w roku 2006 kiedy GW wskazywała poparcie na poziomie 49% podczas gdy w rzeczywistości wynik był inny.


Zuzia 32: Gratuluję sukcesu w sprawie ESK! wiele pracy przed wszystkimi. Życzę zwycięstwa.

Prezydent Piotr Uszok: To nasz wspólny sukces, także dziękuję, że jest Pani z nami w tej walce.


Bey: Panie Prezydencie, południowe dzielnice wciąż są bardzo atrakcyjne dla nowych mieszkańców i powstaje w okolicy Piotrowic, Podlesia i Kostuchny wiele nowych osiedli. Jednak brakuje odpowiednich inwestycji towarzyszących, poprawiających infrastrukturę i rozwijających ten obszar kulturalnie. Kiedy można liczyć na jakieś inwestycje w obszarze Południa Katowic?

Prezydent Piotr Uszok: Jest to bardzo ważna kwestia. Ostatnio we współpracy z inwestorem Millenium Inwestycje miasto sfinansowało budowę placu zabaw a w roku przyszłym będzie budowane boisko. Mam nadzieję, że to nie koniec takich inwestycji w dzielnicy, także w tym roku oddano nowe boiska w dzielnicy Podlesie i Kostuchna oraz rozpoczęto budowę sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 19. Będę czynił wszystko aby takich inwestycji w tej dzielnicy przybywało.


Magda: Panie prezydencie kiedy nastąpi nominacja jedynego miasta do tytułu esk 2016? Jeżeli nie uzyskamy nominacji czy nadal miasto będzie realizowało program który był zgłoszony we wniosku w ministerstwie kultury?

Prezydent Piotr Uszok: Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie podjęta decyzja, które z polskich miast uzyska ten tytuł. Bardzo wierzę, że to będzie nasze miasto Katowice. Niezależnie od dalszych losów tej kandydatury zapewniam że projekty te będą kontynuowane.


Kassandra2809: Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale czy nie sądzi Pan, że można by poprawić w mieście kwestię segregacji odpadów?

Prezydent Piotr Uszok: Na pewno tak. W tej kadencji wprowadziliśmy selektywną zbiórkę opartą na indywidualnym zbieraniu posegregowanych odpadów na poszczególnych posesjach. To poprawiło jakość zbieranych odpadów i ten system powinien być rozbudowywany. Niestety nie jest to możliwe na osiedlach gdzie są bloki mieszkalne, tam muszą pozostać kubły ogólnodostępne na odpady. Tam selekcja wygląda znacznie gorzej. Musimy położyć większy nacisk na edukację ekologiczną.


m.tkocz: kiedy Katowice będą wreszcie miały upragniony aquapark, Tychy mają nawet Lędziny a Katowice stolica Górnego Ślaska nie ma.

Prezydent Piotr Uszok: Prowadzimy postępowanie w zakresie wyboru inwestora strategicznego, decyzja o wyborze powinna zapaść z początkiem przyszłego roku. Aquapark ma być budowany w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.


Magda: "W sprawie ""Strefy Kultury"" obok Spodka chciałam zapytać kiedy realnie rozpocznie się budowa planowanych tam obiektów?"

Prezydent Piotr Uszok: Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na ogłoszenie przetargu na roboty budowlane Międzynarodowego Centrum Kongresowego, przewidywany termin wejścia na plac budowy to druga połowa przyszłego roku. Podobnie z salą koncertową NOSPR-u. Równolegle będą prowadzone roboty budowlane z budową nowego układu komunikacyjnego.


Magda: Panie Prezydencie a jak będzie z Mariacką w przyszłym roku? Czy równie imprezowo jak w tym roku? Młodzież liczy na to miejsce

Prezydent Piotr Uszok: Jeśli będę nadal prezydentem to będzie nawet lepiej.


Kaskader: Czy myśli Pan, ze zdązymy z remontem Dworca PKP przed EURO 2012?

Prezydent Piotr Uszok: Takie są zapewnienia inwestora.


Zuzia 32: Panie prezydencie mam trudne pytanie - mam znajomych którzy pracują w urzędzie i wiem że przybywa im obowiązków jednak finansowo trudno im związać koniec z końcem - czy Pana zdaniem status urzędnika ma szanse się polepszyć - chodzi także o szacunek jakim sprawowanie tej funkcji był otoczony urzędnik przed wojną.

Prezydent Piotr Uszok: W moim przekonaniu absolutnie powinna się polepszyć. To, że tak się nie stało wynika z aktualnej sytuacji gospodarczej. Jak tylko ulegnie zmianie sytuacja gospodarcza ten aspekt musi być brany pod uwagę.


Bey: „Panie Prezydencie boiska nie są jedynymi potrzebami mieszkańców tych dzielnic (gdyby Pan czytał monografię Piotrowic inż Gierlotki oraz ""Radaś pochylono"" Bolesława Paździora to dzielnice południowe cofnęły się kulturowo od czasów przedwojennych). Co do placów zabaw, to oby jak najwięcej rosło nam latorośli, ale na samym os Odrodzenia jest już ok 5 placów zabaw, za to dworzec w Piotrowicach przypomina swoją scenerią filmy grozy."

Prezydent Piotr Uszok: Potwierdzam tą sytuację ale póki co dworzec należy do PKP.


Kassandra2809: załóżmy że Katowice zdobywają tytuł ESK 2016 (trzymam kciuki żeby tak było) jaki jest dalszy scenariusz wydarzeń?

Prezydent Piotr Uszok: Rozpoczęcie realizacji projektów, które zostały wpisane do wniosku, oraz dalsza praca nad wnioskiem końcowym, tak aby spełniał wymogi formalne. Zaangażowanie do realizacji wniosku pozostałych miast aglomeracji, Urzędu Marszałkowskiego i inwestorów prywatnych. Dalsza promocja tej idei, aby nie było juz osób niedowierzających, że te działania są słuszne.


Kajdek: W którym miejscu zostanie wybudowany aquapark? Nadal aktualny jest pomysł działki przy ul. Kościuszki/Ceglanej? Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia prac budowlanych?

Prezydent Piotr Uszok: Tak, ta lokalizacja jest nadal aktualna. Jeżeli procedura wyboru inwestora prywatnego zakończy się pozytywnie, to wejście na plac budowy będzie możliwe w latach 2012 - 2013.


Bey: Panie Prezydencie, jak się mają prace nad połączeniem GOPu w jedno miasto?

Prezydent Piotr Uszok: W najbliższych latach nie będzie to możliwe i takie proste łączenie miast uważam za nieuzasadnione. Metropolia nie powinna się zajmować małymi, lokalnymi sprawami, które nadal powinny być prowadzone przez poszczególne miasta (przedszkola, szkoły, lokalne drogi, pomoc społeczna, oświetlenie). Do jej kompetencji powinny należeć sprawy o wymiarze metropolitalnym takie jak drogi krajowe, drogi wojewódzkie, sieci tramwajowe, komunikacja publiczna, spalarnia odpadów. Metropolia powinna mieć własne dochody a nie dochody pochodzące ze składek poszczególnych miast. Aby tak się stało część dochodów poszczególnych miast powinna być przeniesiona na poziom metropolitalny oraz rząd powinien przeznaczyć własne środki na jej rozwój. Z uwagi na uwarunkowania polityczne w kraju oraz sytuację finansową poszczególnych miast zapewne szybko to nie nastąpi.


Magda: Więc jeśli w 2016 uzyskamy tytuł ESK - w co mocno wierzę - mieszkańcy i turyści będą mogli z tych obiektów korzystać?

Prezydent Piotr Uszok: Absolutnie tak. Niezależnie od tych obiektów w najbliższym czasie rozpoczniemy kompleksową modernizację Teatru w Pałacu Młodzieży i przygotujemy założenia modernizacji Centrum Kultury Katowice.


Kajdek: Jaka będzie przyszłość stadionu GKS Katowice? Czy to prawda, że ma powstać nowy projekt rozbudowy obiektu na 22,6 tys. widzów?

Prezydent Piotr Uszok: Z uwagi na oczekiwania kibiców projekt będzie uzupełniony o zabudowanie narożników stadionu. Prace projektowe będą zakończone w drugiej połowie przyszłego roku.


Bey: Jaki jest Pana stosunek do idei Autonomii Śląska?

Prezydent Piotr Uszok: Jestem za regionalizmem, ale za regionalizmem Polski według tych samych zasad dla wszystkich regionów Polski.


Magda: Czy Miasto rozważa otwarcie wypożyczalni rowerów na czas przebudowy Dworca w centrum Miasta? Mogłoby to znacznie poprawić komunikację i przekonać mieszkańców do zdrowego trybu życia

Prezydent Piotr Uszok: Moim zdaniem jest to pomysł bardzo ciekawy i powinien być rozważony w najbliższym czasie.


Krystian: często czytam i słyszę o tym jak zmieniają się Katowice - nauka i kultura - to dobrze brzmi ale czy nie zapominamy o naszej przemysłowej przeszłości i teraźniejszości? Przecież wiele poprzemysłowych miejsc jest naszym atutem którego nie mają inne regiony Polski. Czy nie za mało kładziemy nacisk na to co budowało i buduje Ślask?

Prezydent Piotr Uszok: Jest to bardzo ważny obszar naszego dziedzictwa historycznego, ale obiekty te praktycznie nie należą do samorządu terytorialnego. To właściciel powinien zadbać o ich renowację. Bardzo chciałbym się zaangażować w dalszy proces renowacji obiektów po Kopalni Katowice - we współdziałaniu z Marszałkiem Województwa Śląskiego.


Bey: Panie Prezydencie, w moim poprzednim pytaniu dotyczącym Piotrowic nie chodziło tylko o dworzec. Jest dużo więcej potrzeb które nie są zaspokojone.

Prezydent Piotr Uszok: Ja to rozumiem i podzielam ten pogląd. Jednak moim podstawowym obowiązkiem jest analiza rozwoju wszystkich dzielnic miasta, a koniecznością niesienie pomocy tym, którzy są w gorszej sytuacji na tle innych dzielnic. Zatem w tej kadencji powstały nowe znaczące obiekty głównie w północnej części miasta bo tam sytuacja społeczna była o wiele gorsza.


Kamin: Panie Prezydencie, w trakcie ostatniego czatu pytałem o układ drogowy na terenie po byłej KWK Katowice, minęło pół roku, a w tej sprawie nadal nic nie drgnęło. Pod koniec roku rozpocznie się budowa Marszałka - Muzeum Śląskiego, a ciężki sprzęt, poprzez zaniedbania UM Katowice związane z wykupem gruntów na tym terenie będzie musiał dojeżdżać Olimpijską, zamiast, jak to było w planie Dudy-Gracza. Co Pan na to?

Prezydent Piotr Uszok: Dojazdy na plac budowy rzadko odbywają się głównym układem komunikacyjnym. Mamy praktycznie zakończony projekt budowlany i mam nadzieję, że w tym roku będzie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Wejście na plac budowy to pierwsza połowa przyszłego roku.


Kaskader: "Czy myśli Pan, ze warto promować ulicę Mariacką także w przyszłym roku? a może warto ""przerzucić się"" na promocję Rynku?"

Prezydent Piotr Uszok: Mariacka będzie nadal promowana natomiast promocja rynku nastąpi po ukończeniu jego przebudowy.


Kamin: Ponownie zgłaszam problem, który występuje na ul. Katowickiej od Al. Korfantego do ul. Ordona. Są tam trzy pasy ruchu, z czego jeden jest wykorzystywany, jako parking, zatoka autobusowa oraz miejsce wyładunku targowiska. Przez wiele lat nikt nie jest w stanie rozwiązać tego problemu, pomijam już fakt, że na Katowickiej w kierunku Bogucic nie ma wiaty przystankowej, a korzysta z tego przystanku kilka tysięcy pasażerów dziennie, w deszczu i śniegu muszą stać, marznąć i moknąc, czy w końcu ktoś zajmie się tym problemem?

Prezydent Piotr Uszok: Przyjmuję te uwagi, jest w nich wiele racji, postaram się coś w tej materii zrobić.


Bey: Koszty utrzymania i zarządzania metropoliami nie mogą być większe niż koszty zarządzania i utrzymania poszczególnych miast składowych. Gdyby tak było toby w kapitalizmie nie powstały metropolie, bo to nie byłoby racjonalne. Tymczasem większość metropolii powstało w czasie kapitalizmu wolnokonkurencyjnego.

Prezydent Piotr Uszok: Potwierdzam Pana pogląd, ale nie chodzi tu tylko o sprawy kosztowe, ale i organizacyjne, które są moim zdaniem o wiele trudniejsze.


Krystian: rozumiem, ze wiele terenów poprzemysłowych nie należy do miasta - ale szlak zabytków techniki przyciąga naprawdę wielu turystów - czy wiec to nie jest dobry kierunek promocji miasta i regionu?

Prezydent Piotr Uszok: Tak, to dobry kierunek, dlatego postaraliśmy się aby nasze obiekty znalazły sie na Szlaku Zabytków Techniki.


Kamin: Kiedy ruszy Szybka Kolej Regionalna, czy w Katowicach powstaną nowe przystanki kolejowe, zamiast nieużywanego Katowice-Brynów, może barto przesunąć ten przystanek w kierunku Ligoty obok Parku technologicznego?

Prezydent Piotr Uszok: Poruszył Pan bardzo istotny temat. Nie ukrywam, że z uwagi na wiele problemów techniczno-finansowych rozbudowa linii tramwajowych na południe nie będzie racjonalna. Z tego powodu podczas prac nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego postanowiliśmy zaprojektować nowe przystanki kolejowe w rejonie Podlesia, Kostuchny, Giszowca, Piotrowic, os. Zadole, po to by bardziej efektywnie wykorzystać istniejące szlaki kolejowe. Ich realizacja będzie uzależniona od możliwości finansowych i decyzji Pana Marszałka.


Magda: "Panie Prezydencie, kiedy ""wyładnieje"" nam centrum, remont ul.3Maja (takie piękne wizualizacje były wystawione) lub Rynek? Każdy będzie dumny ze swojego Miasta kiedy będzie się można pochwalić ładnym centrum".

Prezydent Piotr Uszok: Mamy gotowy projekt budowlany modernizacji ul. 3 Maja jednak nie rozpoczynamy prac budowlanych z uwagi na rozpoczętą przebudowę dworca PKP. Na Placu Szewczyka będzie utworzony bardzo duży plac budowy, do którego będą musiały prowadzić co najmniej dwie drogi dojazdowe. Podstawowa ul. Słowackiego, rezerwowa ul. 3 Maja. Po zakończeniu prac na Placu Szewczyka niezwłocznie przystąpimy do modernizacji ul 3 Maja. Rozpoczęcie prac budowlanych na Rynku będzie możliwe najszybciej w drugiej połowie przyszłego roku.

Prezydent Piotr Uszok: "Bardzo dziękuję za Państwa udział w czacie. Na pytania, na które nie zdążyłem odpowiedzieć przygotuję odpowiedzi, które będą upublicznione na stronie internetowej Urzędu Miasta. Podobnie jak zapis całego czatu. Do następnego ""czatowania"". Pozdrawiam, Piotr Uszok"