joomla templates top joomla templates template joomla

Lato w mieście

katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice wiadomości

Spędzasz lato w mieście? Urząd Miasta, instytucje kultury, oświaty, kluby sportowe, pomoc społeczna, świetlice środowiskowe, organizacje pozarządowe przygotowały dla Ciebie niezliczoną ilość atrakcji. Otwarte będą baseny Bugla, Rolna, kąpielisko na Dolinie Trzech Stawów, a tam nie tylko pływanie, ale też rowery wodne, kajaki, nowe boiska. Ciekawy film, wycieczka rowerowa, wyjście do kręgielni, zoo, na ognisko, zabawy w terenie i gra miejska również gwarantują niezłą zabawę. Teatr, muzeum i biblioteki też nie zapominają o dzieciach.

W wakacje nawet w szkole nie będzie nudno. Około 40 szkół organizuje dzieciom półkolonie, wycieczki, zajęcia sportowo-rekreacyjne, komputerowe i inne. Podobnie Pałac Młodzieży, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, Młodzieżowy Dom Kultury. Większość zajęć jest bezpłatna, często jedyny koszt to bilet wstępu.

Katowickie świetlice środowiskowe zapewniają zajęcia plastyczne, muzyczne, informatyczne, internetowe, dziennikarskie, kulinarne, turnieje sportowe, konkursy, quizy, dyskoteki, grupowe zajęcia socjoterapeutyczne, wyjścia do zoo, na spacery, na rolki, wycieczki rowerowe, pływanie kajakiem, podchody i gry terenowe.

Wśród dofinansowanych przez Urząd Miasta zajęć sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez kluby sportowe można wymienić gimnastykę artystyczną, jazdę konną, przejażdżki bryczką, aikido, kursy samoobrony dla dziewcząt, zapasy.

W ostatnim czasie miasto przygotowało dwa programy, których celem jest wsparcie rodzin i zapewnienie darmowego lub tańszego dostępu do dóbr kultury, sportu, wypoczynku w trakcie wakacji i nie tylko. Program „Babcia, dziadek i ja w Katowicach” adresowany jest do babć i dziadków z wnukami. W jego ramach można wybrać się do teatru „Ateneum” w Katowicach, sal zabaw „Figlarnia” i „Nibylandia”, Muzeum Historii Katowic czy na miejskie kąpieliska. Specjalną ofertę dla uczestników programu mają kąpieliska „Bugla” i „Rolna”. Dziadkowie i babcie z wnuczętami do lat 7 mogą skorzystać z darmowego biletu, a dzieci powyżej 7 roku życia zapłacą połowę ceny biletu ulgowego. Natomiast osobom posiadającym legitymację programu „Nas troje i więcej” przysługuje 50% zniżki. Miasto nie zapomina też o najbardziej potrzebujących dzieciach, szczególnie tych wymagających pomocy w formie dożywiania, będą oni mogli skorzystać z gorącego posiłku w jednej z dyżurujących szkół. Zapewniono ciągłość dyżurów szkół w poszczególnych dzielnicach miasta.

MOPS dofinansuje wakacje letnie dla ok. 1160 dzieci. W tym roku dzieci wyjadą zarówno w góry, jak i nad morze. Ze wsparciem miasta zorganizowane zostaną kolonie dla dzieci z 3 katowickich domów dziecka. Dzieci wyjadą np. do chałup, Wisły, Kudowy Zdroju, Bukowiny Tatrzańskiej, Złotego Potoku. Poza tym czekają na nie projekcje filmów, spektakle, zajęcia plastyczne, komputerowe, wycieczki.

Katowice 2016 Biuro ESK organizuje Młodzieżowy Dziennikarski Klub ESK, czyli warsztaty dziennikarstwa prasowego, radiowego, telewizyjnego i fotografii prasowej dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Ciekawą ofertę przygotowały Miejskie Domy Kultury - wycieczki, zabawy terenowe i sportowe, turniej gry w boule i kapsle, w siatkówkę i piłę nożną.

MDK „Szopienice-Giszowiec” zaprasza na wakacyjne ABECADŁO… Wakacyjne B to „Bańki mydlane” – zabawa z bańkami w Parku Kościuszki, gry i zabawy sprawnościowe. Wakacyjne E to – wycieczka do egzotarium. Wakacyjne K to kopalnia na Nikiszowcu – wycieczka, rozmowa o górnictwie i pracy pod ziemią. Wakacyjne L to Lotnisko na Muchowcu – rozmowy o lotnictwie, samolotach, puszczanie latawców. N jak natura oznacza biegi i chody na orientację w terenie, a wakacyjne P to „Pies najwierniejszy przyjaciel człowieka”, czyli wycieczka do schroniska w Dąbrówce Małej. Poza tym „Wehikuł czasu” przeniesie dzieci do starożytnego Egiptu, gdzie będą budować piramidy, oraz do Grecji i Rzymu, gdzie stworzą konia trojańskiego i skrzydła Ikara. Seria zajęć „Wehikuł czasu” pozwoli dzieciom na zabawę w Rycerzy Okrągłego Stołu i na balu na dworze królewskim. Dzieci będą również tworzyć „Fakty” - program telewizyjny z podziałem na tematy i zbierać informacje o pracy policjantów Komendy Policji w Szopienicach.

W MDK „Koszutka” poćwiczyć będzie można sprawność ruchową, w cyklu „Geopodróże” przejechać się „Karawaną po Saharze”, wybrać się na „Ekspedycję w głąb dżungli”, poznać „Kulturę darów w buszmeńskich wioskach” i wziąć udział w zabawie plemiennej „W rytmie tam – tamów”. Poza tym wyjazd na basen, do parku linowego, egzotarium, palmiarni, lekcje stepowania, wycieczka do fermy strusi afrykańskich, Przegląd Inscenizacji w Teatrze Cieni przygotowany przez uczestników akcji oraz wiele innych atrakcji.

MDK „Bogucice-Zawodzie” proponuje łatwe i przyjemne pogadanki filozoficzne „Zofia w mieście ogrodów”, poza tym wycieczka do Pszczyny, Rybnika, Planetarium, Centralnego Muzeum Pożarnictwa, Izby Tradycji Hutniczej, Parku Miniatur w Inwałdzie, zajęcia w Szkole Policji. Dodatkowo warsztaty teatralne, muzyczne, plastyczne, wokalne.

Dzieci uczestniczące w zajęciach w MDK „Południe” pograją w bilard, tenisa stołowego, mogą wziąć udział w spotkaniach z tańcem, grach zespołowych, warsztatach przyrodniczych, plastycznych, wycieczce do kopalni „Guido”, Ogrodzieńca i Ustronia.
„Słońce na pięciolinii” to cykl koncertów umuzykalniających dla dzieci zorganizowany przez Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.
Wystawa lalek i środków inscenizacji, warsztaty teatralne, zabawa w teatr i zajęcia plastyczne to oferta na wakacje Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”.

Ciekawie zapowiada się propozycja Muzeum Historii Katowic: warsztaty plastyczne: „Moja lalka i jej domek”, „Szafa mojej lalki”, „Mój projekt domku dla lalki”, „Lalka i jej akcesoria”, „Moja lalka jest ubrana” i inspirowane malarstwem nieprofesjonalnym działania plastyczne z użyciem farb, kolorowych kartonów, fotografii.
Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek zachęca do udziału w warsztatach performersko-bębniarskich, warsztatach teatralno-kuglarskich i warsztatach teatralnych.
W Galerii Sztuki Współczesnej BWA dzieci będą aranżowały sytuację artystyczną, do której zaproszą przypadkowych przechodniów.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej akcja „Lato z Książką 2011”, poza tym w planie wycieczki, zajęcia warsztatowe - muzyczne, plastyczne, dziennikarskie i komputerowe, dyskoteki, konkursy wiedzy o mieście, literackie, fotograficzne, zawody sportowe, wyjścia do kina i teatru.

Katowicki Klub Jeździecki zaprasza na lato w siodle - naukę jazdy konnej i przejażdżki bryczką, a Organizacja Środowiskowa AZS organizuje kursy samoobrony dla dziewcząt. Uczelniane Klub Sportowe UKS CARRAMBA i UKS Katowice przy SP 62 proponują zajęcia z gimnastyki artystycznej.