joomla templates top joomla templates template joomla

Festiwal Nowej Scenografii

katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice wiadomości

Centrum Scenografii Polskiej oddział Muzeum Śląskiego zaprasza na wydarzenia w ramach Festiwalu Nowej Scenografii.

Festiwal Nowej Scenografii Instalacje i projekty w przestrzeni miejskiej w ramach FNS

18 października / godz. 19.00 / brama przy ul. Staromiejskiej 8

Projekt kostiumowy (autor: Małgorzata Malina) Performance Teatru Tańca Navras, choreografia: Artur Stelmaczonek

Małgorzata Malina, autorka koncepcji związanej z kostiumami, prezentuje postaci bajkowych księżniczek, które żyją w świecie opanowanym przez wampiry. Projekt ten to uliczne przedstawienie (pokaz mody), które zostanie zaaranżowane w klatce schodowej kamienicy przy ulicy Staromiejskiej oraz w przestrzeni wokół budynku. Inspiracją dla projektu były pokazy haute couture, fantastyczne postaci wampirów oraz steampunk.

19 października / godz. 19.00 / ul. Mariacka 32

Instalacja i performance Lokatorzy (autor: Krystyna Nikiel, Natalia Woźniak) Performance Teatru Tańca Navras, choreografia: Artur Stelmaczonek

Katowice. Centrum miasta. Ulica Mariacka 32. Opuszczona brama tuż przed kościołem, wokół zniszczone mury, odrapane drzwi, wyrzucony stary fotel, graffiiti, powybijane szyby w oknach – dowody na to, że miejsce kryje wiele historii. Autorki instalacji cofają się w czasie o rok i przedstawiają sceny z dni kiedy budynek jeszcze tętnił życiem. Lokatorzy – w biegu, zajęci codziennymi sprawami, nic o sobie nie wiedzą. Dobiegają ich tylko wzajemne odgłosy i wycinki z życia sąsiadów zauważone przez uchylone okno. Ważnym aspektem tego projektu będzie udział prawdziwych lokatorów z Mariackiej 32, których jego autorki chciałyby zaangażować do odegrania niektórych ról.

20 października / godz. 16.30 / podcienia Centrum Kultury Katowice

Instalacja Jednorożec (autor: Aleksandra Ignasiak)

Instalacja bezpośrednio odwołuje się do bogatej symboliki jednorożca – mitycznego stworzenia, odzwierciedlającego magiczne siły przyrody i płodność natury. Nawiązuje również do bajkowego świata fantazji, w którym jednorożec symbolizuje niewyczerpalne źródło szczęścia i uosabia spełnienie marzeń, idyllę, pełnię. Oznacza również szlachectwo duszy i doskonałość – jest więc wcieleniem idei samodoskonalenia się. Autorka w swojej pracy wykorzystuje figurę wyłaniającego się jednorożca w celu oddania osobistych wewnętrznych potrzeb. Połyskujący, nierozerwalnie połączony z materią świata stwór, stanowi spełnienie wyobrażeń o harmonijnej egzystencji w świecie zmaterializowanych, dziecięcych snów.

21 października / godz. 13.00 / Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach (ul. Plebiscytowa 49a)

Instalacja 7 grzechów głównych (autor: Agnieszka Jasińska)

Autorka prezentuje podjęty przez siebie temat posługując się figurkami ludzi znajdujących się w różnych sytuacjach. Każdy z grzechów przedstawiony jest na kolejnych stopniach schodów. Przy każdej osobie-figurce, znajduje się lina, która ma swój początek na szczycie schodów i znika w świetle. Po drodze trzymana jest przez Opiekuna - symboliczne przedstawienie pomocy, którą zawsze możemy uzyskać z Góry. Niektóre postacie przyjmują tę pomoc, inne zaś ją odrzucają. Jeszcze inne walczą z nią.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Nowej Scenografii znajdują się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież