joomla templates top joomla templates template joomla

Pożegnanie kompozytora

katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice kulturalne

alt - Śląsk ofiarował światowej kulturze całą plejadę wybitnych twórców. W tym jednego z największych kompozytorów współczesności - Henryka Mikołaja Góreckiego – mówił podczas ceremonii pogrzebowej Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok. Dokładnie dwa lata wcześniej 17 listopada 2008 roku Rada Miasta przyznała kompozytorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice. Jeszcze w październiku odznaczony został przez Prezydenta RP najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego, które odebrał w klinice kardiologicznej w Ochojcu. Odszedł 12 listopada po ciężkiej chorobie, 6 grudnia skończyłby 77 lat.

Wśród niezliczonych nagród muzycznych przyznanych Góreckiemu były i te mówiące o jego człowieczeństwie; "Totus", przyznana przez Fundację Nowego Tysiąclecia Episkopatu Polski (2002), "Lux ex Silesia" ("Światło ze Śląska") (2003), najwyższe odznaczenie papieskie - Order Świętego Grzegorza Wielkiego (2009) i wiele innych.

Wybitny kompozytor i pedagog urodził się 6 grudnia 1933 w Czernicy k. Rybnika. W śląskim domu ubogiego kolejarza spod Rybnika nie było ani muzycznego salonu, ani bogatego zbioru nut. Matka trochę grała na pianinie, do którego nie wolno mu było się zbliżać gdy umarła, a miał wtedy dwa lata. Z niewielu wywiadów, jakich kompozytor udzielił w swoim życiu, wyłania się obraz trudnego dzieciństwa. Edukacje muzyczną rozpoczął późno, mając 19 lat. Potencjał dostrzegł w Góreckim Karol Szafranek, dyrektor rybnickiej szkoły muzycznej. Przyjaciele wspominają jego niesamowitą pracowitość. Talent i zawziętość przynoszą efekty, Bolesław Szabelski, jego przyszły nauczyciel i mistrz w Akademii Muzycznej miał powiedzieć - Tak zdolnego ucznia jeszcze nie miałem.

Swoją kompozytorską karierę rozpoczął jako skrajny awangardzista, później upraszcza swój muzyczny język i redukuje środki wyrazu. W 1992 roku stało się coś niesamowitego "3. Symfonia" trafia na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, a o Góreckim mówił cały świat. Kompozycji słuchali już nie tylko melomani, ale i ludzie niemający na co dzień nic wspólnego z muzyką poważną. Żarliwa muzyka trafiła do wszystkich, odsłaniając świat najbardziej podstawowych emocji.
Muzyka grała we mnie – mówił Górecki. Ten żar, wbrew wszelkim przeciwnościom doprowadził go na sale koncertowe całego świata, jednak nigdy nie zapominał o swoich śląskich korzeniach. Przez wiele lat był wybitnym pedagogiem i rektorem dzisiejszej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wśród Jego wychowanków są tak znaczący obecnie twórcy jak Eugeniusz Knapik, Rafał Augustyn czy Andrzej Krzanowski. - Wiele energii poświęcał sprawom lokalnym, angażując się w rozwój kultury na Śląsku. Dlatego mimo słabnącego zdrowia chętnie podjął się misji ambasadora kandydatury Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - dodał Prezydent Uszok. Na pewno muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego pozostanie w sercach nie tylko katowiczan, ale miłośników jego talentu na całym świecie.