joomla templates top joomla templates template joomla

III edycja programu MIEJSKA DŻUNGLA - Razem idziemy przez życie

katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice kulturalne

alt

3 grudnia 2010 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowano konferencję prasową otwierającą III edycję akcji społecznej „MIEJSKA DŻUNGLA”, mającą na celu integrację środowisk osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi mieszkańcami Miasta Katowice, przełamywanie barier mentalnych w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi oraz zwrócenie uwagi na powszechny problem zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych przez nieuprawnionych kierowców. 

Główne elementy akcji to:

Koperta z wózkiem – to miejsce nie jest puste
Już wkrótce 18 grudnia 2010 r., w ostatnią sobotę przed Świętami Bożego Narodzenia odbędzie akcja patrolowa harcerzy i uczniów, którzy wraz z funkcjonariuszami policji i straży miejskiej będą sprawdzali, czy kierowcy parkujący na kopertach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych posiadają stosowne uprawnienia. Okres grudniowy jest szczególnie trudny dla osób niepełnosprawnych, gdyż w przedświątecznej gorączce osoby pełnosprawne często zajmują miejsca przeznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowym utrudnieniem dla niepełnosprawnych kierowców jest niesprzyjająca pogoda, opady śniegu i oblodzone chodniki, które utrudniają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich lub o kulach.

Happeningi w trakcie, których harcerze wspólnie z przedstawicielami stowarzyszeń osób niepełnosprawnych organizują w szkołach spotkania, których celem jest przybliżenie młodzieży problemów osób niepełnosprawnych. W trakcie dnia uczniowie mają możliwość poruszania się na wózkach, o kulach, z zasłoniętymi oczami, uszami – tak, aby poczuć, jakie trudności z różnymi prostymi, prozaicznymi czynnościami życia codziennego mają osoby niepełnosprawne.
Pierwszy happening odbędzie się już 7 grudnia 2010 r. w Gimnazjum nr 23
z Oddziałami Integracyjnymi im. Ratowników Górskich, przy ul. Medyków 27
.

Spartakiady - organizacja rozgrywek sportowych, których cechą charakterystyczną są konkurencje dostosowane dla osób niepełnosprawnych np. wyścigi na wózkach, tor przeszkód na wózkach, koszykówka/siatkówka/tenis stołowy na wózkach, rugby, itp.