joomla templates top joomla templates template joomla

W Katowicach zmieniają się nazwy sześciu ulic

D.D./katowice.eserwis.info, info/foto: katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice wiadomości

W związku z wejściem w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej na miasto Katowice, podobnie jak na inne gminy w całej Polsce, został nałożony obowiązek zmiany nazw określonych ulic. - W tej sprawie we wrześniu odbyły się konsultacje z mieszkańcami, którzy mieli wpływ na to, jakie finalnie nazwy będą nosić ulice przez nich zamieszkiwane. Natomiast pod koniec października Rada Miasta Katowice podjęła uchwałę w sprawie zmiany nazw sześciu ulic. Jej zapisy obowiązują od 23 listopada – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. Nowe nazwy ulic to: Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala" (wcześniej 9 Maja), Czesława Miłosza (Brunona Jasieńskiego), Zbigniewa Herberta (Leona Kruczkowskiego), Księdza Wiktora Matejczyka (Oskara Lange), Liliowa (Włodzimierza Stahla), Bolesława Prusa (Lucjana Szenwalda).

- Jako miasto niestety nie mamy wpływu na konieczność podjęcia przez mieszkańców określonych czynności związanych z tą zmianą. Zdecydowaliśmy jednak rozesłać listy do wszystkich osób zamieszkujących ulice, których nazwy zostały zmienione, i przedstawić wszelkie informacje, które są pomocne w podejmowaniu dalszych działań – podkreśla Maciej Stachura.

Katowiczan przede wszystkim ucieszy fakt, że nie ma obowiązku wymiany dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny, które zachowują swoją ważność. Nie trzeba również aktualizować danych w zakresie tzw. deklaracji śmieciowej, czy też podatku od nieruchomości. Z kolei osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą powinny dokonać zgłoszenia zmian nazwy ulicy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wniosek ten jest wolny od opłat. Zmiany należy zrealizować w ciągu 7 dni od 23 listopada.

Osoby pobierające świadczenia z ZUS powinny dokonać zgłoszenia zmiany danych adresowych na druku EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce), który można pobrać i złożyć w Inspektoracie ZUS (ul. Gen. J.L. Sowińskiego 2) lub wydrukować ze strony www.zus.pl (zakładka wzory formularzy/emerytury, renty/zmiana danych emeryta/rencisty) i odesłać drogą pocztową.

Urzędnicy przypominają, że mieszkańcy powinni zgłosić nowy adres w swoim banku, zakładzie pracy, a także dostawcom energii elektrycznej, gazu i usług telekomunikacyjnych. Natomiast w Urzędzie Skarbowym najprościej zaktualizować dane jednocześnie ze złożeniem deklaracji podatkowej za rok 2017. Więcej informacji udziela Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta - tel. 32 25 93 654, 32 25 93 144, mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..