joomla templates top joomla templates template joomla

Policjantka wraz z przedszkolakami odwiedziła strażaków

D.D./katowice.eserwis.info, info/foto: Policja, Katowice włącz . Opublikowano w Katowice wiadomości

Setka sześciolatków uczestniczących w programie „Bezpieczny Maluch” katowickiej komendy wraz z policjantką przeszły szkolenie z bezpieczeństwa pożarowego. Zajęcia odbyły się ze strażakiem w „Małej Strażnicy” Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Szopienicach. Przedszkolaki teraz wiedzą co powoduje pożar, jak nie dopuścić do pożaru oraz co robić w przypadku pożaru.

W ramach programu „Bezpieczny Maluch” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach odbyły się drugie zajęcia z bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Z sześciolatkami z Przedszkola nr 22, 70, 49 i 97 spotkali  się strażacy, którzy zaprezentowali ubiór strażaka oraz sprzęt jakim się posługuje na co dzień. Dzieciaki zwiedziły wóz strażacki i jego wyposażenie oraz miały możliwość przymierzyć czerwony hełm. W sali edukacyjnej na dzieci czekało wiele atrakcji. Dzieci mogły ubrać specjalnie przygotowane dla nich kurtki i hełmy „małego strażaka”, mogły bawić się różnymi przedmiotami jakimi na co dzień posługują się strażacy m.in. wężami strażackimi, radiostacją, maskami. Odważni mogli wspiąć się na drabinę, aby zadzwonić dzwonkiem. Następnie ochotnicy ćwiczyli telefoniczne zgłoszenie pożaru, wypadku samochodowego oraz osoby leżącej na chodniku.

Ponadto dzieci zobaczyły filmy edukacyjne obrazujące przyczyny powstania pożaru oraz jak należy postępować w przypadku ewakuacji z budynku w czasie pożaru.

Nowością w programie było zobaczenie „spalonego pokoju dziecka”, w którym przedstawiono skutki pożaru. Dzieci zobaczyły jakich zniszczeń dokonał pożar m.in. spalone meble, zabawki, odymione ściany. 

Mamy nadzieję, że po wizycie w straży pożarnej dzieci lepiej zapamiętają, że z ogniem nie ma żartów,  jest bardzo niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia, niszczy wszystko, a zapałki czy zapalniczka nie są zabawkami. 

7 edycja programu „Bezpieczny Maluch 2017/2018” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach tj.: w kontakcie z osobą obcą i psami, podczas wypoczynku w górach i nad wodą, w czasie pożaru, w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia oraz mienia, a także w relacjach rówieśniczych. Celem programu jest podniesienie bezpieczeństwa wśród katowickich sześciolatków. Wyjątkowość programu polega na interdyscyplinarnym podejściu do bezpieczeństwa dziecka. Jeden program skupia grupę specjalistów dbających o bezpieczeństwo. Nad całością przedsięwzięcia czuwa Sznupek, który uczestniczy w spotkaniach z dziećmi.


Partnerami programu są Urząd Miasta Katowice, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice, Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Realizacja programu wpisuje się w kampanię społeczną „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.