joomla templates top joomla templates template joomla

Kolejna wyremontowana kamienica w centrum Katowic

D.D./katowice.eserwis.info, info/foto: katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice wiadomości

Wczoraj zakończono remont kamienicy przy ul. Francuskiej 43 w Katowicach. Do końca stycznia obiekt powinien otrzymać pozwolenie na użytkowanie, by w nowej infrastrukturze móc realizować kolejny ważny projekt społeczny „Katowice, miasto otwarte – działania inwestycyjne – adaptacja na potrzeby organizacji usług społecznych i środowiskowych dla osób niepełnosprawnych w budynku przy ulicy Francuskiej 43".

- Od kilku lat prowadzimy działania, które zmieniają centrum Katowic. Bardzo się cieszę, że remont kamienicy przy ul. Francuskiej 43 to jednocześnie działanie z przeznaczeniem na pełnienie funkcji społecznej – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To uzupełnienie wielu naszych działań, które w roku ubiegłym zostały docenione poprzez przyznanie Katowicom nagrody Grand Prix konkursu „Lider Dostępności" w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością – dodaje prezydent.

 

Przystosowanie obiektu wymagało generalnego remontu. Prace obejmowały m. in. wykonanie prac konstrukcyjnych i budowlanych związanych ze zmianą sposobu użytkowania oraz dostosowaniem istniejącego obiektu dla osób niepełnosprawnych, dobudowę od istniejącej oficyny dwukondygnacyjnego budynku, wymianę stolarki okiennej i więźby dachowej, renowację elewacji zgodnie z programem konserwatorskim, a także wykonanie nowych instalacji elektrycznych, niskoprądowych, wodnokanalizacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych oraz zagospodarowanie terenu (4 miejsca postojowe, wiata śmietnikowa, nasadzenia drzew).

 

 

Po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie obiekt przejmie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach, który w kilka najbliższym miesięcy wyposaży go, tak by w połowie roku z obiektu mogli korzystać mieszkańcy. - W wyremontowanym budynku będą działały w szczególności dwa ośrodki dla osób niepełnosprawnych tj. ośrodek wsparcia dziennego dla niskofunkcjonujących osób niepełnosprawnych oraz ośrodek dla dorosłych osób z autyzmem – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

 

Koszt remontu to ponad 4,6 mln zł. Natomiast koszty kwalifikowalne całego projektu „Katowice, miasto otwarte – działania inwestycyjne – adaptacja na potrzeby organizacji usług społecznych i środowiskowych dla osób niepełnosprawnych w budynku przy ulicy Francuskiej 43", którego jest także zakończony remont – na dzień dzisiejszy to 6,4 mln zł, z czego dofinansowanie to 5,4 mln zł, czyli 85% kosztów kwalifikowalnych.