joomla templates top joomla templates template joomla

Inicjatywa Lokalna

D.D./katowice.eserwis.info, info/foto: katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice wiadomości

Tegoroczna, szósta edycja inicjatywy lokalnej w Katowicach była rekordowa pod względem zgłoszonych pomysłów i ich pozytywnej weryfikacji. Aż 77 inicjatyw mieszkańców o wartości 1 mln zł ma szansę zostać zrealizowana w tym roku. Spośród 126 pomysłów o wartości ponad 3,6 mln zł wybrano te, które spełniały warunki formalne i najlepiej wpisywały się w strategie miejskie w różnych obszarach, czy też realizowane aktualnie programy.

- Cieszy mnie zwiększające się zaangażowanie katowiczan. Już ponad 200 inicjatyw uzyskało wsparcie, dzięki czemu mieszkańcy wiedzą, że warto zgłaszać swoje pomysły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dzięki Waszej inicjatywie wspólnie pracujemy nad ulepszeniem, upiększeniem przestrzeni Katowic, silniejszym zintegrowaniem mieszkańców, czy też wsparciem lokalnych grup sąsiedzkich i aktywistów – dodaje.

Inicjatywa lokalna pozwala mieszkańcom podjąć wspólne działanie. Dzięki swojemu zaangażowaniu mogą pozyskać środki na realizację swojego pomysłu, który może dotyczyć poprawy przestrzeni miejskiej, np. modernizacja podwórka lub może być wydarzeniem integrującym mieszkańców, np. festyn osiedlowy o charakterze kulturalnym, sportowym czy ekologicznym.

 

Wśród pomysłów, które już zrealizowano pojawił się remont podwórka w rejonie ulic Jordana, Skłodowskiej oraz Poniatowskiego o wartości 60 tys. zł, czy projekt miękki „Katowice w Wikipedii", dzięki któremu młodzież mogła podszkolić swoje umiejętności dotyczące redagowania tekstów i fotografii o wartości 11 tys. zł. Projekt cieszył się ogromną popularnością i w roku 2018 będzie kontynuowany. Pojawiło się także kilka pomysłów, które zmienią przestrzeń. – Mieszkańców Koszutki ucieszy możliwość liftingu przestrzeni w rejonie budynku 64 przy Al. Korfantego. W planie jest uzupełnienie terenu o elementy małej architektury, postawienie zielonej ściany oraz ozdobienie ściany budynku muralem – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik urzędu miasta. - O przestrzeń zadbać będzie mógł także sprzęt i ekopatrol nad akwenem Morawa. Zgłoszona inicjatywę obejmuje zakup wszędołazu, który polepszy sytuację ekologiczną – dodaje.

Jednak zdecydowana większość propozycji inicjatyw dotyczy sfery miękkiej, która pozwala integrować środowisko. - Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnemu zaangażowaniu mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Inicjatywy lokalne integrujące środowisko pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy, wśród nich: cykl koncertów i warsztatów tanecznych w Śródmieściu, plenery i wystawy malarstwa w Zawodziu, Dni Brynowa i Starej Ligoty, zajęcia dla seniorów na Załężu, muzyczne wieczory w Bazylice w Bogucicach, wakacyjne seanse pod chmurką dla mieszkańców Burowca i Dąbrówki Małej, odpust i jarmark na Nikiszowcu, święto mieszkańców ul. Kolistej w Giszowcu oraz obchody 200-lecia szkoły w Piotrowicach.

ZESTAWIENIE WNIOSKÓW W RAMACH INICJATYWY LOKALNEJ do realizacji 2018 rok.xls

 

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących oceny wniosków o inicjatywę lokalną  na 2018 r. prosimy o kontakt z pracownikami poszczególnych wydziałów:
 
Wydział Budynków i Dróg - Aleksandra Zaguła – tel. (32) 259 34 01
Wydział Edukacji i Sportu - Magdalena Floriańska – tel. (32) 705 41 69
Wydział Kształtowania Środowiska - Joanna Krawiec – tel. (32) 259 38 89
Wydział Kultury - Izabela Baster – tel. (32) 259 37 05
Wydział Polityki Społecznej - Agnieszka Tabaka – Sowa – tel. (32) 259 31 18
Wydział Promocji - Magdalena Czekajska – tel. (32) 259 38 53
Wydział Transportu - Paweł Sucheta – tel. (32) 259 37 99
Wydział Zarządzania Kryzysowego - Joanna Pruchniewska – tel. (32) 705 46 19