joomla templates top joomla templates template joomla

10 stycznia rozpoczyna się II cykl spotkań edukacyjnych z zakresu profilaktyki raka jelita grubego

D.D./katowice.eserwis.info, info/foto: katowice.eu włącz . Opublikowano w Katowice wiadomości

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Katowic do udziału w grupowych spotkaniach informacyjno-edukacyjnych z zakresu profilaktyki raka jelita-grubego.

Spotkania są realizowane w ramach projektu pn. "Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego", który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość dofinansowania z UE: 245 473,74 zł. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

Łącznie odbędzie się 39 spotkań w placówkach Miejskich Domów Kultury w Katowicach, podczas których będzie można poznać zasady zdrowego stylu życia (w tym prawidłowej diety) zapobiegające m.in. powstawaniu raka jelita grubego. Spotkania są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę medyczną Partnera projektu, tj. Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka TOMMED - Bula Tomasz z siedzibą w Katowicach przy ul. Żelaznej 1.

W spotkaniach mogą wziąć udział mieszkańcy, którzy w ciągu ostatnich 10 lat nie mieli wykonanego pełnego badania kolonoskopowego, z następujących grup wiekowych:

  • 50–65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,

  • 40–49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

  • 25–49 lat, z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością̨ (HNPCC). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopia co 2–3 lata, chyba że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.

W 2018 roku w okresie od 10 stycznia do 16 marca odbędzie się 19 spotkań. W ubiegłym roku w okresie od września do listopada zorganizowano 20 spotkań.

Zgłoszenia do udziału w spotkaniach mogą być dokonywane telefonicznie pod nr tel. 32 350 11 00, 32 607 21 15, 32 607 21 59 lub 664 136 675, drogą e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w Biurze Projektu znajdującym się w Ośrodku TOMMED w Katowicach przy ul. Fredry 22, p. 142, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:30 bądź w miejscu spotkania bezpośrednio przed jego rozpoczęciem.

Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w spotkaniach decyduje kolejność zgłoszeń.

Harmonogram spotkań na 2018 rok:

harmonogram mdk 2018.jpg